Mniej czy więcej, czyli ile jeść w ciąży?

W jaki sposób przygotować swój organizm na ciążę? fot. Fotolia
W diecie ciążowej zarówno niedożywienie, jak i przejadanie się są szkodliwe dla ciąży. Jak skomponować odpowiednią dietę ciążową? Będąc w ciąży powinnaś odżywiać się zgodnie z zasadą "nie za dwoje, ale dla dwojga". Czyli jak dokładnie?
/ 04.07.2011 16:33
W jaki sposób przygotować swój organizm na ciążę? fot. Fotolia

Dlaczego dieta w ciąży jest ważna?

Całemu społeczeństwu powinno się uświadamiać, jak istotny jest wpływ sposobu odżywiania kobiety na zdrowie jej dziecka, a także jego zdrowie w późniejszym, dorosłym życiu. Dotyczy to także stanu zdrowia matki przed zajściem w ciążę i w jej wczesnym okresie, co ma fundamentalne znaczenie dla całości rozwoju osobniczego rosnącego organizmu.

Ze względu na wzrost liczby zachorowań na choroby cywilizacyjne ich profilaktyka powinna się zaczynać jeszcze w okresie życia płodowego. Choroby takie jak choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, osteoporoza, dysfunkcje układu immunologicznego, dysfunkcje układu nerwowego z dużą dozą prawdopodobieństwa mogą być ściśle powiązane z niedoborami żywieniowymi jeszcze z okresu rozwoju płodowego. Należy podkreślić, że wszelkie niedożywienie energetyczno-białkowe w tym czasie rozciąga swoje szkodliwe działanie na całe życie człowieka, wpływając niekorzystnie na jego późniejszy stan zdrowotny, zdolności twórcze i intelektualne, a przez to także na sytuację socjoekonomiczną.

Czytaj też: Ciąża - kiedy do ginekologa?

Czy w ciąży powinnam jeść więcej?

Bardzo częstym zaleceniem jest, by w czasie ciąży „się szanować”. Niejednokrotnie jest ono rozumiane niewłaściwie. Prawidłowe odżywianie nie oznacza na przykład, że należy zwiększać ilość spożywanych posiłków.

Ważne jest, by „nie jeść za dwoje, lecz dla dwojga”! Należy jeść często, ale w małych ilościach.

Konsekwencje niedożywienia i... przejedzenia w ciąży

Dla kobiety i jej dziecka szkodliwe są zarówno niedożywienie, jak i przejadanie się. Gdy matka nie dojada, rozwijającemu się organizmowi brakuje podstawowych składników budulcowych. Kiedy się przejada, tworzą się nadmierne zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Układ krążenia, wydalniczy i kostno-szkieletowy muszą „obsłużyć” nadmiernie powiększoną masę ciała i mogą nie podołać temu wyzwaniu. Zaczynają się problemy z układem krążenia, nadciśnienie, obrzęki itp. Większość z tych objawów utrudnia normalne funkcjonowanie i stanowi zagrożenie dla utrzymania ciąży lub jej prawidłowego przebiegu. Ogranicza to aktywność fizyczną kobiety i objawy jeszcze bardziej się nasilają. W najlepszym przypadku przychodzi urodzić duże, przekarmione dziecko.

Polecamy: Dieta ciążowa – poradnik

Z powodu nadmiernego przyrostu masy ciała matki może też jednak dojść do niewydolności krążeniowo-łożyskowej – łożysko nie ma możliwości prawidłowego funkcjonowania i dziecko nie jest prawidłowo dożywione (dystroficzne).

Pomocą i wsparciem w określeniu właściwego zapotrzebowania kalorycznego i ewentualnej weryfikacji diety powinna być położna rodzinna.

Fragment pochodzi z książki „Ciąża czy stan błogosławiony?”, Emilia Lichtenberg-Kokoszka, Ewa Janiuk i Jerzy Dzierżanowski (Oficyna Wydawnicza „Impuls”, 2011). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Przypisy bibliograficzne zostały usunięte przez redakcję. Bibliografia i przypisy do wglądu u redakcji.

Redakcja poleca

REKLAMA