Jak rodzi się ciąża

Coraz częściej stosowaną na świecie metodą antykoncepcji jest implant hormonalny
Na pewno wiesz już, że dziecko nie rodzi się w kapuście i że nie przynosi go bocian. Jednak warto, byś przypomniała sobie drogę, jaką przechodzi plemnik męski do kobiecego jajeczka i jak powstaje życie.
/ 20.03.2010 13:03
Coraz częściej stosowaną na świecie metodą antykoncepcji jest implant hormonalny

Plemnik w jajeczku

W wyniku męskiego wytrysku podczas aktu seksualnego, w kobiecej pochwie znajduje się od 200 do 400 mln (!) plemników. Przeżywa tylko część z nich, która przedostaje się przez rozciągliwy i płynny w czasie owulacji śluz, który przedostaje się do macicy, a potem do jajowodu.

Polecamy: O czym pamiętać planując ciążę?

Dzięki specjalnej substancji chemicznej plemnik może rozpuścić zewnętrzną powłokę komórki jajowej i przeniknąć do wnętrza jaja. Wówczas traci ogonek, a jego głowa rośnie, łączy się z jajem, tworząc jedną komórkę. Jeśli jakiś plemnik przedostanie się do jajeczka, komórka jajowa natychmiast otacza się jakby specjalną błoną, która uniemożliwia przenikanie innych plemników.

Komórka powstała w wyniku połączenia plemnika z jajem zaczyna się od razu dzielić, tworząc zarodek, który przedostaje się do macicy.

W macicy

W czwartym dniu po zapłodnieniu dociera do jamy macicy. Przypomina już wtedy kulisty otwór. Pod koniec trzeciego tygodnia zagnieżdża się w błonie śluzowej, wyścielającej wnętrze macicy i z każdym momentem jest bardziej tam usadowiony, co kończy proces poczęcia.

Polecamy: Dolegliwości okresu ciąży

Zarodek łączy się z naczyniami krwionośnymi matki, tworząc łożysko. Komórki wewnętrzne zarodka dzielą się na trzy części. To z nich powstaną potem różne części ciała dziecka.

Zobacz także: Czy poradzę sobie w roli ojca

Redakcja poleca

REKLAMA