Czy duża waga mamy może wpłynąć na wagę noworodka?

Kobieta w  ciąży
Jesteś w ciąży i zastanawiasz się ile będzie ważyć Twoje dziecko po porodzie? Czy duża waga mamy wpłynie na wagę dziecka? Jak jest naprawdę?
/ 02.11.2010 12:50
Kobieta w  ciąży

Brytyjscy naukowcy odpowiedzieliby Ci, że zależy to od tego, czy masz kilka kilogramów nadwyżki, czy nie. Twierdzą oni, iż większe rozmiary dzieci spowodowane są podwyższoną wagą rodzicielek. Mało tego, za problem stawiają nadwagę kobiet, mówiąc, że zaważa to na zdrowiu ich pociech. Jak jest naprawdę?

Jaka mama takie dziecko?

Tak. To prawda. Im mama większa, tym większe dziecko. Obecnie w Polsce przyjmuje się, że średnia waga dla niemowląt, to 3,5kg dla dziewczynek, oraz 3,6 – 7kg dla chłopców. Oczywiście dopuszczalne są niewielkie przesunięcia wagowe, jednak nie należy sobie tego w żaden sposób bagatelizować. Większa masa płodu, a potem niemowlaka może nieść za sobą przykre konsekwencje w przyszłości, tej dalszej, jak i również tej bardzo niedalekiej.

Trzeba jednak brać też pod uwagę, to że Brytyjczycy w swoich analizach nie uwzględnili faktu, że ludzie teraz są więksi - wyżsi, a co za tym idzie więcej ważą.

Dla zdrowia malucha należy dbać o swoją wagę podczas ciąży, nawet jeżeli nie jesteś osobą grubszą, to pamiętaj, że przybranie wagi w ciąży też ma negatywny wpływ!

Czy dieta podczas ciąży nie zaszkodzi?

Na początku należy zdefiniować, czym owa dieta jest. Drogie mamy nie mylmy odchudzania się z dietą!!! Zdrowy sposób żywienia, jak najbardziej i przede wszystkim! Ale, żadnego męczenia się drakońskimi dietami, które mają na celu odchudzenie się.

Wiele kobiet martwi się, że po ciąży będzie miało więcej tu i ówdzie, co następnie będzie kosztowało je wiele pracy i wyrzeczeń. Jednak nie można zapomnieć, że najważniejsze w tym wszystkim jest zdrowie mamy (Twoje) i dziecka, które katusze związane z dietą będzie znosiło zdecydowanie gorzej od Ciebie.

Polecamy: "Foliowy" niezbędnik ciąży

Dlaczego niektóre kobiety bez większych problemów wracają do poprzedniej wagi?

Dlatego, że obrały właściwy sposób żywienia się podczas ciąży. Nie jadły za dużo, a przede wszystkim wybierały produkty właściwe. Dieta powinna być sycąca, ale niskotłuszczowa! Najlepiej konsultować swój jadłospis z lekarzem prowadzącym ciąże, lub specjalistą do spraw żywienia.

Kobieta w ciąży powinna przytyć około 11-12kg. Możemy to roboczo nazwać naturalną wagą ciąży, która po porodzie po prostu zniknie.

Pamiętaj o tym by wszystko w Twojej diecie było odpowiednio wyważone! Niedobory i nadmiary pewnych substancji, mogą mieć bardzo nieprzyjemne konsekwencje w przyszłości, na przykład mogą skutkować skłonnością do miażdżycy w wieku dojrzałym.

Zobacz także: Składniki mineralne i witaminy a kobieca płodność

Redakcja poleca

REKLAMA